Що це за слово таке і звідки прийшло
Мотоджимхана – це вид мотоспорту, в якому мотоциклісти змагаються на час у маневруванні на закритому асфальтованому майданчику між дорожніми конусами або іншими штучними перешкодами.
Цей вид спорту прийшов з Японії, де був вкрай популярним як у початківців з мото-школи так і у досвідчених райдерів, що вдосконалюють навички володіння мотоциклом. З 2011 році Honda почала проводити змагання з джимхани в багатьох країнах світу.
Джимхана також є органічним продовженням занять в мотошколі, бо має в основі ті самі базові фігури та елементи, що Ви проходили до здачі екзамена на Категорію А, але додає багато цікавих нюансів керування, які Вам просто не встигнуть дати в програмі базового курсу навчання.
Подібні тренування можуть відвідувати як новачки так і досвідченні райдери. Їх мета – покаращення навичків керування мотоциклу, а також для спілкування та заведення нових знайомств.
Для тих хто хоче більш активно займатись існують онлайн змагання та офлайн чемпіонат України з мотоджимхани.
Як почати джимханити
Для початку варто знайти майданчик який найближче до Вас та приїхати на тренування. Не варто довго зволікати, думати, що тут тільки профі чи то може у вас не той мотоцикл для джимхани – це все омана і відмовки.
Джимхану можна катати на будь-якому мотоциклі, а основне рекомендоване дооснащення вашої техніки – це дуги безпеки, крашпеди або слайдери для вашого байку, які врятують при падіннях. Так, нажаль, під час тренувань падіння неминучі, але не варто цього лякатись, бо гарний захист дозволить зберігти ваш мотоцикл.
Що ж до Вашої безпеки, то Ви вільні катати хоч в одному шоломі, але задля уникнення травм ми рекомендуємо мати повний набір мото екіпіровки: шолом, перчатки, мотоботи, захист ніг, мотокуртка, тощо. Детальніше про захист ми розповідаємо в окремій статті.
Тренування з джимхани
Ну що ж, Ви вже на тренувальному майданчику, але не знаєте що робити. Почніть з знайомства з ребятами, так більше шансів влитись в тусовку і почнете отримувати цінний досвід керування мотоциклом. В цьому занятті дуже багато цікавих термінів і вивчати його можна не один рік, тому поняття досвідченний тут доволі розтягнуте.
Почніть тренування з простих елементів:
- повільна їзда на першій передачі, з контролем швидкості задніми гальмами
- потім потренуйте комбіноване гальмування передні + задні гальма
- намагайтесь не користвуватись зчепленням, воно потрібно лише щоб тронутись з місця та в дууууже повільному русі, щоб не заглохнути
- обов’язково потренуйте розвороти, але не нагружайте руки, тримайтесь краще колінами
Запрошуємо Вас приєднуватись до наших безкоштовні тренувань і розділити з нами кайф безпечних мото практик та активного відпочинку!
Схеми та базові елементи
На а якщо хочеться підготуватись ретельніше, то ми зібрали для вас базові схеми для тренування. Підбірка включає різноманітні схеми з змагань та комбінацію базових елементів. Може здаватись, що цих схем нескінченна кількість, та насправді всі вони складаються з базових елементів, опанувавши які – ви з легкістю вивчите наступні.
Оберіть найпростіші елементи, наприклад,
- проїзд «змійки» з чотирьох конусів в одну та зворотню сторону
- GP8 – для тренування поворотів вправо, вліво та перекладки
- SISO GP – нестаріюча класика, що поєднує основні елементи в інтенсивний непростий набір
- Намагайтесь покращити плавність руху і засікайте свій власний час.
Якщо не маєте конусів для розмітки траси, можете використовувати підручні матеріали (наприклад, наповнені водою пластикові пляшки).
Змагання з джимхани
Якщо ж Ви вже досвідченний мотоцикліст і шукаєте екстріма, то інснує також і спортивна мото джимхана.
Змагання проходять на великих майданчиках та являють собою проходження складних технічних трас на час. Траси складаються з різноманітних елементів та розмічені за допомогою конусів різних кольорів для позначення поворотів та спец участків.
Зазвичай схема змагань включає наступні елементи:
- розворот вліво чи вправо або навіть декілька розворотів на 360 та 720 градусів
- змійка з довільної кількості конусів і відстанями між ними
- проїзд вузького участка або пересічіння
- вісімка різного розміру
- а також комбінації цих та інших елементів
Незважаючи на простоту, подібні схеми є непростим випробуванням та справжньою перевіркою техніки керування мотоциклом.
Складністю також є те, що схема змагання не відома жодному з учасників до початку змагань. Таким чином кожен опиняється в рівних умовах, де має не тільки вправно володіти мотоциклом, але й не забути трасу в умовах підвищеного стресу.
Вам не здається, що це дуже нагадує дорожні умови:
- навігація по місту
- ями на дорогах
- інші учасники руху
- та неочікувані перешкоди на шляху
Саме такий ассоціації організатори вкладають в схему замагань. А все для того, щоб створити умови для безпечного тренування навичок керування мотоциклом в міських умовах.
Змагання з мотоджимхани в Україні
Починаючи з 2012 року в Україні регулярно проводяться змагання. В них може прийняти участь кожен мотоцикліст, незалежно, від його стажу водіння та типу мотоцикла.
Найнасиченіший на події був 2021 рік, коли завдяки нашим партнерам (ПЕРЕЛІК), вдалось провести 7 етапів Київського Кубку з Мотоджимхани та збирати більше 40 учасників кожен місяць. Хочемо окремо виділити: Yamaha Kiev, Motokvartal, Pro-Biker Motoschool та Dugi.com.ua
Завдяки інтернету, видовищний вид спорту кожного року стає все популярнішим, розвиваються онлайн чемпіонати в Україні та Європі. Наші спортсмени активно приймають в них участь, публікують свої результати та займають місця в топ 10 світового рейтингу джимхнистів. За найпершої нагоди україніські мотоциклісти планують відвідати щорічний чемпіонат Європи з мотоджимхани найближчим часом. Будемо обов’язково тримати вас в курсі подій в нашому інстаграмі та телеграм каналі.
Проте джимхана – це не тільки змагання, здебільшого – це щотижневі тренування, де упор робиться на прості елементи та базові схеми для покращення навичків безпечної їзди по місту. Нагадуємо, що такі тренування можуть вільно відвідувати як новачки чи досвідченні райдери
Техніка джимхани
Мотоджимхана є дуже вибагливим видом мото спорту, якій вимагає від мотоцикліста високої майстерності, реакції та точності. В проходженні трас важливу роль відіграє техніка виконання різноманітних маневрів, таких як розвороти, різкі повороти та швидкісні відрізки. Кожен з них потребує практики та тренування. Тут варто підійти по-японські, робити прості елементи і доводити їх до плавності і вдосконалості. Це дуже медитативний процес, що очищує голову та залишає лише блискучий алмаз майстерності балансу на лезі зчеплння шин з асфальтом.
Класно звучить, правда? А що конкретно робити мені щоб осягнути техніку керування мотоциклом? Ми спробуємо відповісти на основі нашого досвіду з тренувань та змагань:
- працюйте над контролем швидкості, ви маєте плаавно розганятись та гальмувати
- прокачуйте баланс: їзда без рук, корпус активно рухається, а ноги міцно тримають мотоцкл
- тренуйте розвороти в повний виворот, дуже рекомендуєемо тримати стабільний газ
- ну і комбінуйте техніки керування в зв’язки:
- швидку дугу закінчуйте розворотом на 360*
- з змійки перейдіть на вісімку і навпаки
- спробуйте розвернутись в обмеженому просторі та швидко виїхати в інший елемент
- дайте мотоциклу поїхати як хоче саме він і ви відчуєте як керування перетворюється на політ
Після такої підготовки можна вивчати і комплексні траси. Вони можуть мати різні складності, від початкового рівня до дуже високого, що дозволяє лише досвідченим мотоциклістам показати свою майстерність як на маленьких так і на досить великих швидкостях.
Комьюніті однодумців
Не забувайте, що мотоджимхана – це в першу чергу ком’їюніті і спільнота однодумців, які охоче допоможуть Вам почати та розвивати навички фігурного керування байком, які в свою чергу дадуть Вам комфорт та впевненість на дорогах загального користування.
Долучайтесь до нашої групи у Фейсбуці та Телеграмі, щоб слідкувати за анонсами тренувань, змагань та просто цікавих івентів, пов’язаних із джимханою.
Як почати джимханити
Для того щоб почати, достатньо підписатись на Фейсбук групу мото джимхани та слідкувати за подіями.
Там ви знайдете актуальний графік тренувань (всі вони безкоштовні), а локації можна знайти тут .